تاثیر بعضی داروی ضدالتهابی بر کاهش خطر سرطان پستان

به گزارش وبلاگ گردشگر، محققان علوم پزشکی در آزمایشات جدید خود مدعی شدند که مصرف مرتب دارو های ضد التهابی ایبوپروفن یا ناپروکسن می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را در گروه های پرخطر تا 40 درصد کاهش دهد.

تاثیر بعضی داروی ضدالتهابی بر کاهش خطر سرطان پستان

به گزارش، در حالی که در این مطالعه تاثیر مثبت دارو های ضد التهابی ایبوپروفن و ناپروکسن بر کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان دارای فاکتور های خطرزا تعیین شده، محققان می گویند قرص آسپرین که در دسته دارو های ضد التهابی قرار گرفته است، چنین اثر مثبتی ندارد.

این مطالعه افراد سالم را تحت نظر قرار نداده و از آن رو به افراد توصیه نمی گردد که این نوع دارو ها را به جز طبق تجویز پزشک برای مدت طولانی مصرف نمایند.

یک تیم پزشکی از کلینیکی در ایالت مینه سوتای آمریکا 3089 زن را که دچار ترس ابتلا به سرطان پستان بودند، بین سال های 1992 تا 2001 میلادی مورد آنالیز قرار دادند. تمامی این افراد پیش تر مورد نمونه برداری از بافت سینه قرار گرفته بودند. اگر چه بعدتر تعیین شد مسائل این افراد خوش خیم بوده و سرطانی نیست، اما این زنان در آینده بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان بودند.

از مسائل خوش خیم می توان به کیست، تومور های غیر سرطانی، تومور های زگیل مانند، عفونت یا تجمع چربی اشاره نمود.

استفاده منظم از دارو های ضد التهابی بدون تجویز پزشک به افراد سالم توصیه نمی گردددر طول این مطالعه، 313 نفر از زنان به سرطان پستان مبتلا شدند.

تیم پزشکی این مطالعه دریافتند زنانی که در طول زندگی خود دارو های ضدالتهاب غیراستروئیدی مصرف نموده اند، حدود 40 درصد کمتر از افرادی که هرگز این دارو ها را مصرف ننموده اند در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند. این در حالی است که زنانی که به طور مرتب آسپرین مصرف می نموده اند، با کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان روبه رو نشدند.

در واقع می توان گفت مصرف ایبوپروفن یا ناپروکسن حدود 40 درصد خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد. هم چنین مصرف مرتب و با قاعده این دارو ها تاثیر بیشتری در کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان دارد.

این مطالعه علت کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان با مصرف مرتب دارو های ضد التهابی را شرح نداده، اما مطالعات پیشین نشان داده این دارو ها قادر به کنترل تقسیم و مرگ سلولی هستند.

مطالعه ای در مجله تحقیقات سرطان پستان نشان داده که دارو های ضد التهابی ممکن است فعالیت آنزیمی به نام سیکلواکسیژناز را که در سلول های سرطانی بسیار فعال است، کاهش دهد.

دانشمندان دانشگاه کلمبیا نیز اظهار داشته اند که این دارو ها ممکن است با محدود کردن توانایی بدن در تبدیل تستوسترون به استروژن؛ هورمونی که به سوخت تومور های سرطانی پستان معروف است، خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهند.

به نوشته روزنامه دیلی میل، استفاده منظم از دارو های ضد التهابی بدون تجویز پزشک به افراد سالم توصیه نمی گردد. طبق اعلام انستیتوی ملی بهداشت ایالات متحده، مصرف دارو های ضد التهابی بدون تجویز پزشک و در افراد سالم خطر حملات قلبی یا سکته مغزی را افزایش می دهد. هم چنین ممکن است در ایجاد زخم، خونریزی یا سوراخ در معده یا روده ها نقش داشته باشد. با این حال آسپرین خطرات کمتری نسبت به ایبوپروفن دارد.

منبع : ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "تاثیر بعضی داروی ضدالتهابی بر کاهش خطر سرطان پستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر بعضی داروی ضدالتهابی بر کاهش خطر سرطان پستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید