توالت هوشمندی که علائم بیماری را اسکن می نماید

به گزارش وبلاگ گردشگر، محققان دانشگاه استنفورد پیروز به ابداع یک اسکن هوشمند توالت شده اند که ادرار و مدفوع انسان را اسکن نموده و به دنبال علائم بیماری های مختلف می شود.

توالت هوشمندی که علائم بیماری را اسکن می نماید

ادرار و مدفوع انسان می تواند انواع مختلفی از اطلاعات مفید در خصوص شرایط سلامتی ما را در خود داشته باشد و دانشمندان در حال پیگیری بعضی فناوری های جالب هستند که بتوانند در این امر به ما یاری نمایند.

در حال حاضر گروهی در دانشگاه استنفورد پیروز به ابداع نوع جدیدی از توالت هوشمند شده اند که به طور اتوماتیک نمونه های ادرار و مدفوع را برای شناسایی علائم بیماری اسکن می نماید.

تحقیقات قبلی ایده استفاده از توالت هوشمند یا دستمال توالت هوشمند را که اطلاعات نهفته در مدفوع را نمایان می نماید، مطرح نموده بودند. اکنون این توالت هوشمند می تواند درک بهتری از باکتری های موجود در روده ما به دانشمندان ارائه دهد.

توالت هوشمند استنفورد مدت ها است که در حال توسعه است و محققان به سرپرستی سانجیو گامبیر اکنون بالاخره پیروز به تحقق آن شده اند.

گامبیر، استاد رادیولوژی در دانشگاه استنفورد گفت: مفهوم ما بیش از 15 سال قدمت دارد. در ابتدا وقتی آن را مطرح کردم، مردم می خندیدند، زیرا یک ایده جالب اما کمی عجیب به نظر می رسید.

این فناوری به گونه ای طراحی شده است که با توالت های موجود سازگار است و می توان به راحتی آن را روی کاسه سوار کرد. این دستگاه شامل یک دوربین است که از ادرار و مدفوع فیلم می گیرد و سپس توسط الگوریتم ها برای ارزیابی ویژگی های فیزیکی پردازش می گردد.

طبق گفته این گروه، این الگوریتم ها می توانند معینات نمونه ادرار را تجزیه و تحلیل نمایند. این بدان معناست که سرعت، زمان و حجم جریان را برای تمایز نمونه های سالم از نمونه های ناسالم ارزیابی می نماید و با تجزیه و تحلیل استحکام و غلظت نمونه مدفوع نیز نتیجه گیری های مشابهی می نماید.

علاوه بر این، توالت هوشمند فیلم های گرفته شده را برای اسکن نمونه ادرار برای فاش شدن ویژگی های مولکولی استفاده می نماید.

گامبیر می گوید: این توالت هوشمند می تواند 10 نشانگر مختلف زیستی از جمله شمارش گلبول های سفید و میزان پروتئین های خاص را که می تواند نشان دهنده طیف وسیعی از بیماری ها از جمله نارسایی کلیه، عفونت یا سرطان مثانه باشد، ردیابی کند.

این گروه 21 شرکت نماینده را طی چندین ماه مورد بررسی و آزمایش قرار دادند.

از آنجا که هدف از این کار، ارائه نظارت بر سلامت شخصی است، محققان یک سیستم شناسایی کاملاً جالب را در این دستگاه به بقیه موارد پیوند زدند که به موجب آن یک اسکنر کوچک، از مقعد کاربر برای مطابقت با داده های معین، تصویر می گیرد.

گامبیر اضافه کرد: ما می دانیم که این کار به نظر عجیب است، اما به نظر می رسد که شکل مقعد هر کس منحصر به فرد است.

این گروه تصور می نماید که این توالت هوشمند با پیشرفت و توسعه بیشتر می تواند با یک برنامه روی گوشی های هوشمند کار کند تا وقتی چیزی غیر عادی به نظر می رسد، اطلاعات را به کاربر و پزشک انتقال دهد.

امید است با آغاز مطالعات بزرگتر که شرکت نمایندگان بیشتری را در بر می گیرند، پیشرفت بیشتری در توالت هوشمند حاصل گردد تا ویژگی های جدید مانند کنترل گلوکز برای افراد دیابتی را فراهم کند. ترکیب تجزیه و تحلیل مولکولی برای نمونه های مدفوع یکی دیگر از اهداف محققان است.

گامبیر گفت: این کار کمی سخت است، اما ما در حال کوشش برای انجام آن هستیم. توالت هوشمند راهی مناسب برای به دست آوردن منبع داده ای است که معمولاً نادیده گرفته می گردد و نیازی نیست کاربر به آزمایشگاه برود.

این مطالعه در مجله Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.،ایسنا

بیشتر بخوانیم: بررسی سلامتی کاربران با توالت هوشمند

منبع: ایران آنلاین

به "توالت هوشمندی که علائم بیماری را اسکن می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توالت هوشمندی که علائم بیماری را اسکن می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید