جزئیات ممنوعیت سفرها از فردا

به گزارش وبلاگ گردشگر، کرونای آفریقای جنوبی در هرمزگان، هندی در قم و هندی-کالیفرنیایی در آذربایجان غربی، اعلام حضور نموده اند؛ فرزندخوانده های کرونای ووهان که سرکشی نموده و گفته می گردد مقابل واکسن هم مقاومند. حالا هم تعطیلات عید فطر نزدیک است و در میان جهش های جدید ویروس، تنها راهِ امان، رعایت پروتکل هاست و البته ایجاد ممنوعیت و جریمه برای متخلفان...

جزئیات ممنوعیت سفرها از فردا

به گزارش وبلاگ گردشگر به نقل از ایسنا، طبق آخرین گزارش وزیر بهداشت درباره شرایط بیماری کووید-19 در کشور جز ویروس انگلیسی، ویروس های جهش یافته دیگری هم در بعضی استان ها شناسایی شده اند؛ از ویروس مرگبار آفریقای جنوبی گرفته تا ویروس هندی که سرزمین هند را به زانو در آورده است و سیستم بهداشت و درمان این کشور را مستاصل نموده است.

حالا همه این ویروس ها در کشور ما هم اعلام حضور نموده اند و منتظرند تا تنها در لحظه ای، شکوفایی مرگبارشان را به رخ بکشند و تمام کشور را در بر بگیرند.

به گفته وزیر بهداشت، تا به امروز به جز ویروس انگلیسی، موتاسیون های جدید دیگری هم در کشور پیدا شده است. به طوری که در استان هرمزگان سه نمونه محرز شده از ویروس آفریقای جنوبی پیدا شده که این سه نمونه از نظر ابتلای قطعی به پنج مورد و از نظر ابتلای مشکوک به 30 مورد جدید رسید بنابراین بین 35 تا 38 مورد جدید را در استان هرمزگان ویروس موتاسیون یافته آفریقای جنوبی خواهیم داشت.

در حالیکه یکی از مسائل ویروس موتاسیون یافته آفریقای جنوبی مقاومت به درمان است و از همه مهمتر این است که بیشتر واکسن های ساخته شده در دنیا در برابر این ویروس تقریبا ناتوان هستند.

بدترین سوغاتی هندی ها برای ایرانی ها

نمکی درباره ورود ویروس هندی به کشور نیز گفت: متاسفانه در استان قم سه مورد تایید شده از بین هندی های استان شناسایی کردیم. از طرفی متاسفانه در استان آذربایجان غربی در مجموعه ای که توسط کارگران هندی اداره می شد، حداقل 10 مورد جدید پیدا کردیم که این 10 مورد یک نوع ویروس هیبرید هندی- کالیفرنیایی است که یکی از بدترین انواع سوغاتی است که می شد برای کشور آورد.

حالا در این اوضاع و احوال کرونایی، وزارت بهداشتی ها تاکید می نمایند که اگر مردم در تعطیلات پیش رو مراعات ننمایند و شیوع و گرفتاری با این ویروس ها را داشته باشیم، کار بسیار بسیار سخت تر از مدیریت ویروس انگلیسی خواهد شد.

جزئیات محدودیت های کرونایی تعطیلات عید فطر

بنابراین تاکید وزارت بهداشتی ها بر این است که در خانه بمانیم و سفر نرویم تا دوباره موج چهارم بیماری را که این روزها روندی رو به نزول دارد، اوج نبخشیم؛ اما جز توصیه به مردم و درخواست از آنها برای رعایت پروتکل های بهداشتی، مسئولان کشور باید فکری به حال تعطیلات منتهی به عید فطر می کردند؛ تعطیلاتی که می تواند بسیاری از خانواده ها را تنها طی چند ساعت و چند روز به عزا بنشاند؛ برای مرگ عزیزان شان به دلیل ابتلا به کرونا؛ کرونایی که با رعایت پروتکل های بهداشتی و ماندن در خانه می توانست در جان شان رسوخ نکند.

بر این اساس هم ستاد ملی مقابله با کرونا، دستور ممنوعیت تردد بین استانی در همه مناطق کشور را اعم از قرمز، نارنجی و زرد صادر کرد. دستوری که طبق اعلام دکتر علیرضا رییسی-سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از ساعت 14 روز سه شنبه 21 اردیبهشت تا ساعت 12 ظهر روز شنبه 25 اردیبهشت ماه، اعمال می گردد و بر اساس آن همه ترددهای بین استانی در همه شهرها اعم از قرمز، زرد و نارنجی ممنوع است.

در عین حال وزارت بهداشتی ها اعلام نموده اند که طبق این مصوبه کلیه سفرها و عبور و مرور بین استانی ممنوع اعلام شده است . البته بلیت بعضی پروازها قبل تر فروش رفته است که باید وزارت راه و شهرسازی و سایر دستگاه های مرتبط تمهیداتی بیندیشند تا سفرها و مراودات به ویژه زمینی در روزهای تعیین شده، ممنوع گردد.

اراده بر قطع سفر در تعطیلات پیش رو؛ چرا؟

همچنین به گفته مهندس محسن فرهادی- معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت این اقدام در واقع یک نوع قرنطینه تردد بین استانی محسوب می گردد و بر این اساس هم هیچ سفری نباید انجام گردد. بنابراین اراده بر قطع سفرها است. دلیل این کار هم تعیین است، زیرا تردد جمعیت، انتقال گونه های جدید ویروس کرونا را تسهیل می نماید.

فرهادی درباره ممنوعیت های وضع شده برای جلوگیری از سفرهای منتهی به تعطیلات عیدفطر، گفت: تردد بین استانی در کلیه استان های کشور فارغ از رنگ بندی ها ممنوع است. این موضوع شامل شهرهای یک استان نمی گردد؛ به عنوان مثال اگر فردی بخواهد از کاشان به اصفهان برود چون هردو شهر در یک استان است، شامل ممنوعیت نخواهد شد.

چگونگی ممنوعیت تهران و البرز

البته طبق اعلام وزارت بهداشت، موضوع محدودیت تردد شبانه همچنان برقرار است. در عین حال در این ممنوعیت ها استان تهران و البرز یک استان درنظر گرفته می گردد و ممنوعیت تردد شامل حال این دو استان نمی گردد.

در مجموع، طرح مذکور هم ممنوعیت است و هم محدودیت؛ به این شکل که فرد در عوارض یا هرجایی که توسط پلیس رویت گردد هم جریمه می گردد و هم او را به شهر خود باز می گردانند.

جریمه سفر در تعطیلات پیش رو

در عین حال ستاد ملی مقابله با کرونا برای متخلفین هم جرائمی را در نظر گرفته است؛ به طوری که طبق اعلام دکتر رییسی- سخنگوی این ستاد، جریمه تردد در شهرهای قرمز یک میلیون تومان و در شهرهای نارنجی 500 هزار تومان است.

در عین حال باید توجه کرد که پیش از این تردد در شهرهای زرد مشمول جریمه نمی شد، اما در مصوبه جدید ستاد ملی مقابله با کرونا، تردد در شهرهای زرد هم مشمول جریمه شده و در این زمینه هم 500 هزار تومان جریمه در نظر گرفته شده است.

در شرایط بحران کرونا، اصل مهم در خانه ماندن، پرهیز از حضور در تجمعات و رعایت پروتکل های بهداشتی است؛ حالا که کرونای آفریقایی و هندی و از همه بدتر کرونای هیبرید هندی- کالیفرنیایی نیز در کشور گزارش شده و در شرایطی که قدرت سرایت، بیماری زایی و البته مقاومت به واکسن نیز در جهش های مذکور نگرانی متخصصان امر را دو چندان نموده؛ بی تردید عمل به توصیه های بهداشتی و بویژه پرهیز از سفر و حضور در تجمعات، نقش موثری در قطع زنجیره انتقال بیماری خواهد داشت.

منبع: جام جم آنلاین

به "جزئیات ممنوعیت سفرها از فردا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات ممنوعیت سفرها از فردا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید