مردم نمی توانند از مطالعه لذت ببرند

به گزارش وبلاگ گردشگر، حمیدرضا شاه آبادی می گوید: عظیم ترین مشکل کتاب خوانی در ایران این است که امر مطالعه برای مردم عبوس به شمار می رود و مردم نمی توانند از آن لذت ببرند.

مردم نمی توانند از مطالعه لذت ببرند

به گزارش وبلاگ گردشگر به نقل ایسنا ، حمیدرضا شاه آبادی نویسنده ادبیات کودک و نوجوان هم زمان با هفته کتاب در گفت وگویی ، درباره مشکل کتاب نخواندن مردم و پایین بودن سرانه مطالعه با بیان این مطلب، گفت: زمانی که از مطالعه بحث می گردد، تصویری که مردم دارند این است که فردی در یک اتاق ساکت و خلوت با یک عینک ضخیم نشسته و یک کتاب قطور می خواند. در واقع مطالعه کردن برابر پژوهش، آن هم در سطح فرهیختگی برای مردم تعریف شده است.

او سپس گفت: ما باید بیش از هرچیز به لذت مطالعه بپردازیم و برای این کار نیازمند کتاب هایی هستیم که در سطح روان و با بیان شیرین نیازهای روزمره مردم را پاسخ دهند. باید به مردم یاد بدهیم که بتوانند ساعت فراغت خود را با مطالعه پر نمایند و یا نیاهای روزمره خود را به وسیله مطالعه پاسخ دهند. به عنوان مثال، اگر ماشین فردی خراب شد با استفاده از کتاب بتواند تعمیرش کند یا اگر فردی در تربیت فرزندان خود مشکل دارد باید کتاب مناسب با زبان ساده و روان برای این موضوع وجود داشته باشد تا بتواند استفاده کند.

شاه آبادی گفت: مخاطب با خواندن کتاب باید بتواند بخندد، بتواند متعجب گردد و یا وارد دنیایی بگردد که به سرگرمی نزدیک است. معمولاً داستان های ایرانی نمی توانند برای مردم جذاب باشند زیرا قصه مند نیستند و بیشتر فرم محورند و یا مخاطب خاصی را هدف قرار می دهند. مهم ترین اتفاق این است که شرایطی فراهم کنیم تا مردم از خواندن لذت ببرند و کتاب خواندن را کاری شاق، توان فرسا و به عنوان رفتاری در سطح فرهیختگی ندانند. همه مردم در هر سطحی از سواد باید بتوانند کتاب های مورد علاقه خود را بخوانند و از آن استفاده نمایند.

نویسنده دروازه مردگان درباره حذف کتاب از سبد خرید خانواده ها که گاه به خاطر قیمت بالای کتاب است، اعلام کرد: من این طور فکر نمی کنم. معتقدم فرهنگ مردم ما به گونه ای است که یا کتاب را هدیه می گیرند و یا می خواهند به رایگان و یا با تخفیف بالا به دست بیاورند. گاه در طرح های مختلف تا 50 درصد هم تخفیف می گذارند و این باعث شده مردم عادت نمایند نباید برای کتاب پول خرج کرد. مثلا به راحتی برای سیگار و ساندویچ یا هر چیز دیگری پول می دهند اما به کتاب که می رسد از گرانی کتاب حرف می زنند. شاید کتاب به این دلیل گران به نظر می آید که جزء نیازهای مردم نیست و اولویت چندم مردم تعریف می گردد و مردم می توانند آن را نادیده بگیرند و تا حد امکان می خواهند کتاب را مجانی تهیه نمایند. به نظرم اگر مردم از مطالعه لذت ببرند، به کتاب وابسته می شوند و هزینه ای بابتش پرداخت می نمایند، همان طور که برای سایر نیازهای خود هزینه می نمایند.

بیست و هشتمین دوره هفته کتاب سال جاری از 24 تا 30 آبان 1399 در سراسر کشور با شعار دانایی؛ مانایی در حال برگزاری است.

منبع: جام جم آنلاین

به "مردم نمی توانند از مطالعه لذت ببرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم نمی توانند از مطالعه لذت ببرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید