کاهش خوش بینی نسبت به احتمال تشکیل کابینه لبنان

به گزارش وبلاگ گردشگر، با ازسرگیری برخی صحبت ها از دخالت در اصول فرایند تشکیل کابینه به ویژه در مورد تعداد وزرا و اصل گردش کرسی ها و نیز تقسیم وزارتخانه های حاکمیتی و خدماتی، خوش بینی چند روز گذشته درباره رایزنی ها برای تشکیل کابینه کاهش یافت.

کاهش خوش بینی نسبت به احتمال تشکیل کابینه لبنان

برخی منابع آگاه از این رایزنی ها در گفت وگو با روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط اظهار کردند: بحث و مذاکره درباره برخی موضوعات مربوط به تقسیم پست ها میان گروه ها و احزاب و نیز مسایل مرتبط با وزارتخانه های خدماتی همانند بهداشت و کار ادامه دارد، انتظار می رفت این مسائل به سرعت برطرف شوند اما برگشته اند و دوباره مشکل آفرین شده اند.

آنها در ادامه گفتند: در حالی که انتظار می رفت تشکیل کابینه روزهای آینده اعلام شود اما این مساله به روزهای بیشتری نیاز خواهد داشت.

قاسم هاشم، از نمایندگان مجلس لبنان از فراکسیون توسعه و آزادسازی (به ریاست نبیه بری) در گفت وگویی رادیویی با تاکید بر فضای مثبت رایزنی ها گفت: این کار به رایزنی های بیشتری نیاز دارد.

هاشم اضافه نمود: سکوتی که فرایند تشکیل کابینه را دربرگرفته، نشانه ای مثبت از اصول رسیدن به موفقیت و پیش بردن کارها بدون پیچیدگی اضافه و دخالت است، امروز کل فضا مثبت است و با وجود سخنان بسیاری که به دلیل شرایط لبنان و ساختار آن وجود دارند و به آنها عادت کرده ایم، این فضا تغییری نکرده است و این موضوع نیازمند آن است سعد حریری، نخست وزیر مکلف برای بررسی تمامی ابعاد و از بین بردن گره های کوچک و در نهایت رسیدن به یک کابینه قدرتمند، رایزنی ها و تماس های بیشتری داشته باشد.

این نماینده فراکسیون توسعه و آزادسازی در مجلس لبنان در ادامه گفت: گره اول ساختار (کابینه) از نظر تعداد است در صورتی که شامل 18 یا 20 وزیر باشد، مساله دوم مربوط به کرسی ها و تقسیم آنها میان گروه های مختلف است، در اینجا باید بگوییم که هنوز درباره اصل گردش (کرسی ها) به شکل نهایی توافق نشده و رایزنی ها در این خصوص هنوز ادامه دارند به جز وزارت دارایی که قطعا جزو کرسی های احزاب شیعه خواهد بود.

او درباره انصراف حزب الله از کرسی وزارت بهداشت در ازای کرسی وزارت کار گفت: این مساله هنوز مورد بحث و بررسی است و هنوز قطعی نشده است.

هاشم در ادامه علت تاخیر در تشکیل کابینه لبنان را به چگونگی ساختار لبنان نسبت داد و گفت: ما باید یک روز از این ساختار که ما را مجبور به بازگشت به بازی دموکراسی می کند، خارج شویم.

نماینده مجلس لبنان در رابطه با مسئله ای که بلال عبد الله، نماینده حزب سوسیال ترقی خواه از آن سخن گفته بود، تاکید کرد: کسی که مسایل را در مساله تشکیل کابینه مدیریت می کند، باید مسؤولیت را بپذیرد، او می داند طرح فرانسه شکست خورده و تلاش می کند دولت نجات را در راستای راضی کردن کسانی که در خارج لبنان منتظر انتخابات آمریکا هستند، شکست دهد.

هاشم با اشاره به طرح مسائل و گره های جدید از این طرف و آن طرف گفت: از جمله گره هایی که ساخته شده، مطالبی است که درباره وجود اختلاف نظر بر سر تعداد وزرا مطرح شدند و اعلام شد که اختلاف بین 18 یا 20 وزیر و آن هم به دلیل تلاش برای حضور وزیر دروزی در کابینه است، یک طرف در کاخ ریاست جمهوری این خبرها را آورده و در رسانه ها منتشر می کند تا این تفکر را القا کند که مشکل احزاب دروزی هستند و ولید جنبلاط، رئیس حزب سوسیال ترقی خواه مانع از تشکیل کابینه می شود و ذهنیت موجود کنترل یافتن و تسلط است، آنها از تلاش خود دست برنداشتند تا کشور را به این درک پایین برسانند.

وی تاکید کرد: حزب سوسیال ترقی خواه هنوز اعلام نکرده خواستار کدام کرسی در دولت است، من شخصا خواستار وزارت دفاع یا کشور یا امور خارجه و یا حتی دادگستری هستم، زیرا مخالف این هستم که باقی مانده های چیزی به ما داده شوند، ما در حزب سوسیال شایستگی هایی داریم و در تمامی احزاب، چرا صحبت از دادن کرسی وزارت کشور و دفاع به رئیس جمهوری است در حالی که او بالاترین جایگاه را نسبت به تمامی مسؤولان دارد؟ رئیس جمهوری چرا کرسی می خواهد؟ این خواسته در واقع سهم جذابی برای جریان ملی آزاد است.

از سوی دیگر جریان ملی آزاد رعایت یکپارچگی استانداردهای ساختاری و قانونی در تشکیل کابینه را خواستار شد.

هیئت سیاسی این جریان در نشست دوره ای خود به ریاست جبران باسیل تسریع در تشکیل کابینه و ارتباط ندادن این مساله داخلی به هرگونه عامل و یا تحول خارجی را خواستار شد و تاکید کرد: تشکیل کابینه مساله ای مربوط به لبنان و یک مسؤولیت قانونی است و لبنان حق اتلاف وقت را ندارد.

این جریان تاکید کرد: طرح فرانسه با نکات اصلاحی آن به یک کابینه کارآمد و نتیجه بخش متشکل از وزرایی نیاز دارد که قادر به اجرای برنامه ها بوده و از کارشناسان باشند واین لزوم حضور یک وزیر متخصص در راس هر وزارتخانه را یادآور می شود و بر این اساس سپردن بیش از یک کرسی وزارتی به یک وزیر در واقع ضربه زدن به اصل تخصص گرایی است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "کاهش خوش بینی نسبت به احتمال تشکیل کابینه لبنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش خوش بینی نسبت به احتمال تشکیل کابینه لبنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید