کاهش دستوری سود بانکی باعث بالارفتن اجاره ها می گردد

به گزارش وبلاگ گردشگر، یک کارشناس بازار مسکن اعتقاد دارد که کاهش دستوری سود بانکی باعث بالا رفتن اجاره ها می گردد. به اعتقاد وی واکنش بازار اجاره مسکن به لازم الاجرا شدن کاهش نرخ سود بانکی در قالب تورم 22 درصدی اجاره بها بروز خواهد نمود.

کاهش دستوری سود بانکی باعث بالارفتن اجاره ها می گردد

به گزارش مجله ی دلتا به نقل از ایلنا مصطفی قلی خسروی گفت:تاثیر لازم الاجرا شدن کاهش نرخ سود بانکی تا سقف 15 درصد در بازار اجاره حتمی است و بیشتر از آنکه این اقدام پولی و اقتصادی دولت در بازار مسکن تاثیر گذار باشد جو روانی ایجاد شده، در بازار باعث نوسان قیمتی می گردد.

وی با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی شاید برای مدتی باعث نوسان قیمت ها در بازار مسکن گردد اما برای رسیدن به رونق راهی جز این وجود ندارد، ادامه داد: پیش از این سیاست کاهش نرخ سود بانکی، با ایجاد صندوق های ویژه توسط بانک ها به اجرا نمی رسید، بنابراین نقدینگی وارد بازار های مولد مانند ساخت و ساز مسکن نمی شد. حال می تواند انتظار داشت که با کاهش نرخ سود بانک، طرف عرضه در بازار مسکن تقویت گردد.

آیا نوسان بازار اجاره دائمی است؟

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به افزایش مقطعی نرخ اجاره بها گفت: با لازم الاجرا شدن سیاست کاهش نرخ سود بانکی، ممکن است به صورت مقطعی نرخ اجاره در بازار مسکن افزایش یابد اما بازار مسکن در حال گذار است و این نوسان های قیمتی مقطعی خواهد بود.

قلی خسروی اضافه کرد: فصل جابجایی مسکن در بازار اجاره تا نیمه مهر ماه ادامه دارد و پیش بینی می گردد که لازم اجرایی شدن کاهش نرخ سود بانکی تا سقف 15 درصد که از هفته دوم شهریور ماه عملیاتی می گردد در این بازار تاثیر گذار باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تورم بازار اجاره بهای مسکن به 22 درصد رسیده است، گفت: از خرداد ماه امسال شاهد افزایش اجاره بها نسبت به مدت مشلابه در سال گذشته بودیم. در حالی که تورم اجاره بها 14 درصد بود امروز به 22 درصد رسیده است.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه بازار مسکن در حال عبور از رکود است، ادامه داد: هر چند که با افزایش تعداد معاملات مسکن شاهد افزایش قیمت ها بودیم اما این افزایش قیمت زیر نرخ تورم بوده است.

منبع: پیام دلتا

به "کاهش دستوری سود بانکی باعث بالارفتن اجاره ها می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش دستوری سود بانکی باعث بالارفتن اجاره ها می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید