کشف فسیل انسان هوشمند در غار کلدر خرم آباد

به گزارش وبلاگ گردشگر، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از کشف فسیل انسان هوشمند در غار کلدر خرم آباد اطلاع داد.

کشف فسیل انسان هوشمند در غار کلدر خرم آباد

سید امین قاسمی اظهار کرد: فسیل انسان هوشمند کشف شده در غار کلدر خرم آباد توسط متخصصان دانشگاه سوربن فرانسه تایید شد.

وی اعلام کرد: متخصصان دانشگاه سوربن فرانسه با بررسی اسکن سه بعدی، الکترونیکی و لیزری بخشی از جمجمه کشف شده در غار تاریخی کلدر خرم آباد دریافتند این فسیل کشف شده مربوط به انسان هوشمند است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان اضافه نمود: نتایج مقدماتی گونه شناسی با مدنظر قرار دادن آناتومی فیزیکی و نتایج اسکن و همچنین تفسیر آن ها که در دانشگاه کپنهاک دانمارک در حال اجرا است نشان می دهد خوشبختانه فسیل مذکور مربوط به گونه هوموساپین (انسان مدرن/ هوشمند) است.

قاسمی اعلام کرد: غار کلدر خرم آباد هم اکنون دارنده قدیمی ترین فسیل انسان هوشمند در ایران و یکی از معدود سایت های جهانی به شمار می رود که شواهد انسان هوشمند یا مدرن با این قدمت تاریخی در آن کشف شده است.

وی اضافه نمود: فصل سوم کاوش غار کلدر خرم آباد اواخر خرداد ماه سال جاری به اتمام رسید و بررسیهای ملکولی این فسیل نیز برای دریافت اطلاعات بیشتر در حال اجرا است که نتایج آن نیز منتشر خواهد شد.

همچنین پروفسور فابریک دمتر با یک نامه رسمی از دانشگاه کپنهاک دانمارک این اتفاق مهم را به اطلاع دکتر عمرانی رئیس پژوهشگاه میراث کشور، دکتر شیرازی رئیس پژوهشکده باستان شناسی ایران، مهندس قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان و دکتر بازگیر سرپرست تیم کاووش غار کلدر خرم آباد رسانده است.

منبع: چمدان

به "کشف فسیل انسان هوشمند در غار کلدر خرم آباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف فسیل انسان هوشمند در غار کلدر خرم آباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید