از افراد مبتلا به کرونا 2 متر نه 8 متر فاصله بگیرید!

به گزارش وبلاگ گردشگر، تحقیقات جدید دانشمندان نشان داده است اگر یک فرد مبتلا به بیماری کووید-19 باشد و عطسه کند، قطرات تنفسی وی تا فاصله 27 فوتی (8.2 متر) پخش خواهند شد.

از افراد مبتلا به کرونا 2 متر نه 8 متر فاصله بگیرید!

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، فیلمی منتشر شده است که در آن نشان می دهد قطرات تنفسی یک فرد مبتلا به ویروس کرونا می تواند هنگام عطسه تا فاصله 8 متر دورتر از فرد پخش شوند که این فاصله چهار برابر فاصله ای است که محققان به منظور رعایت فاصله اجتماعی اعلام نموده اند.

دانشمندان آمریکایی اخیرا فیلم اسلوموشنی منتشر نموده اند و در آن نشان داده اند قطرات تنفسی یک فرد مبتلا به بیماری کووید-19 می تواند تا فاصله 8 متر دورتر از آن فرد در هوا پخش گردد و این در حالی است که کشور هایی که این بیماری در آنجا شیوع پیدا نموده است، از افراد خواسته اند با یکدیگر حداقل فاصله 2 متری داشته باشند.

دانشمندان دریافتند که قطرات ویروسی که در سرفه و عطسه مشاهده می گردد، می توانند در یک فضای مرطوب و گرم با سرعت بین 33 تا 100 فوت در ثانیه (10 تا 30 متر در ثانیه) حرکت نمایند و این قطرات یک ابر گازی آلوده ایجاد می نمایند که قادر است از فاصله 23 تا 27 فوت (هفت تا هشت متر) از آن مکان به جای دیگر برسد. جو مرطوب و گرم در درون ابر گازی باعث می گردد که تبخیر قطرات موجود بسیار طولانی تر از حد معمول باشد.

پروفسور بورویبا در مجله انجمن پزشکی آمریکا (JAMA) نوشته است: اقدامات کنونی برای فاصله اجتماعی مبتنی بر مدل های پیشین است. این امر به این دلیل است که آن ها احتمال وجود یک ابر گاز گرم و مرطوب که قادر به حفظ قطرات ویروسی برای مسافت های طولانی تر است را در نظر نگرفته اند.

اگرچه راهکار فاصله اجتماعی در این زمان بحرانی بسیار مهم است، اما گویا درک فعلی بعضی از فاصله اجتماعی برای جلوگیری از انتقال بیماری های عفونی دستگاه تنفسی بنابر الگوی توسعه یافته در دهه 1930 است.

هنگامی که یک فرد مبتلا به این بیماری عطسه می نماید، قطرات تنفسی این فرد تا 8 متر دورتر از مکانی که قرار دارند، پخش می شوند و پایان تبخیر این قطرات بستگی به اندازه آنها، سرعت ابر گازی و شرایط محیطی مانند دما و رطوبت دارد. در دمای بالا، عمر قطره می تواند تا 1000 برابر افزایش یابد. اما حتی پس از تبخیر، هسته قطرات ممکن است ساعت ها در هوا معلق بمانند و گرفتار جریان هوا از سیستم های تهویه یا تهویه مطبوع مانند سوپر مارکت ها یا حتی بیمارستان ها گردد.

بر اساس گزارش چین در اوایل امسال، ذرات ویروسی می توانند در سیستم های تهویه در بیمارستان دراتاق های بیماران مبتلا به بیماری کووید-19 یافت شوند.

پروفسور بورویبا گفت که مطالعه جدید وی در خصوص نحوه حرکت ابر های گاز آلوده می تواند شرح دهد که چگونه ذرات ویروس می توانند از فاصله طولانی از یک بیمار به بیمار دیگر برسند. به همین دلیل استفاده و پوشیدن تجهیزات مناسب برای محافظت شخصی برای کارکنان مراقبت های بهداشتی بیمارستان ها بسیار مهم است، حتی اگر از فاصله 2 متری با بیماران در تماس هستند.

منبع: فرارو

به "از افراد مبتلا به کرونا 2 متر نه 8 متر فاصله بگیرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از افراد مبتلا به کرونا 2 متر نه 8 متر فاصله بگیرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید