کشف 35 مهر استوانه ای آشوری در سگزآباد قزوین

به گزارش وبلاگ گردشگر، کاوش در گورستان نویافته عصرآهن 2 و 3 قره تپه سگزآباد به کشف 35 مهر استوانه ای از نوع مهرهای محلی و ایالتی آشوری منجر شد که نشان از صندلی قابل توجه این محوطه در حوزه فرهنگی آشور دارد.

کشف 35 مهر استوانه ای آشوری در سگزآباد قزوین

به گزارش وبلاگ گردشگر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مصطفی ده پهلوان سرپرست هیئت باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: در ادامه کاوش های باستان شناسی گورستان نویافته عصر آهن 2 و 3 قره تپه سگزآباد بوئین زهرا، تصمیم بر این گرفته شد که تمام تمرکز پروژه کاوش بر ترانشه 12 گورستان نویافته مورد اشاره باشد و بتوان گاهنگاری دقیق و درستی از این گورستان ارائه کرد و به درک بهتری از شیوه ها و سنت های تدفین دوره های یاد شده برسیم.

او اضافه نمود: آنالیز های انسان شناسی جسمانی و پژوهش های ژنتیک، باستان جانورشناسی، سنت های تدفینی نادر و شواهد غنی حاکی از تعاملات و پیوندهای فرهنگی و اقتصادی ساکنان این محوطه با مناطق دور دست لبه غربی فلات ایران و حوزه سیاسی فرهنگی حکومت هایی از قبیل آشور و حوزه های فرهنگی غرب، شمال و شمال غرب ایران دارد.

این باستان شناس با بیان این که در کاوش ترانشه 12 در تابستان 1397، در گورستان شرقی قره تپه شواهد مهمی از چهار لایه تدفین بر روی هم و در سطح گسترده ای به دست آمد توضیح داد: به دلیل محدودیت زمان و کمبود اعتبار اقتصادی مورد احتیاج کاوش در لایه های زیرین امکان پذیر نبود و هنوز اطمینانی از لایه های بیشتر تدفین و خاک بکر حاصل نشده بود.

او خاطرنشان ساخت: در تابستان سال 1398 برای آگاهی از ماهیت این گورستان و تکمیل فرآیند پروژه، کاوش در ترانشه 12 از سر گرفته شد.

ده پهلوان با اشاره به این نکته که در این گورستان گورها جهت خاصی ندارند و حاشیه آنها با چند رج خشت احاطه شده اظهار کرد: بدون استثنا در تمام گورها بقایای جانورانی از قبیل بز، گوسفند نابالغ، گاو، شتر و اسب به دست آمد که نشان از تدفین حیوانات در کنار مردگان دارد.

او اضافه نمود: در این گورها اشیای دیگری از قبیل مهرهای استوانه ای، زیورآلات فلزی، سفالی و سنگی و ظروف سفالی متعلق به دوران آهن 2 و 3 وجود داشت که بعضی از این ظروف از گونه ظروف آشپزخانه ای بزرگ هستند که در گورستان های عصر آهن هم زمان به ندرت مشاهده می شوند و دیگ های سفالی پخت و پز که به تدفین جنین و نوزادان اختصاص یافته اند.

سرپرست هیئت باستان شناسی با بیان اینکه در فرایند کاوش در این ترانشه و در عین ناباوری با لایه پنجم تدفین نیز روبرو شدیم گفت: در این لایه پیکر یک اسب سان به دست آمد که به دلیل تراکم لایه های تدفینی کاوش در بافت این لایه امکان پذیر نشد و به فصل آینده موکول شد.

ده پهلوان در ادامه اضافه نمود: در این کاوش 35 مهر استوانه ای از نوع مهرهای محلی و ایالتی آشوری به دست آمد که نشان از صندلی قابل توجه این محوطه در حوزه فرهنگی آشور دارد.

به گفته او، تاریخ گذاری مطلق یافته ها با یاری موسسه باستان شناسی دانشگاه ورشو در دانشگاه آکسفورد انجام گرفت و نتایج آن مهر تاییدی بر تاریخ گذاری نسبی مواد فرهنگی عصر آهن 2 و 3 این محوطه از 1050 تا 820 پیش از میلاد است.

او توضیح داد: در میان یافته های این گورستان مهره های زینتی از جنس آنتیموان با خلوص بالای نود درصد به دست آمد که گویای پیچیدگی کارگاه های فلزکاری این عصر است.

سرپرست هیئت باستان شناسی با اشاره به این نکته تا کنون بر روی یافته های این گورستان 15 خاتمه نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری در حوزه های باستان شناسی، باستان سنجی و مرمت در حال اجرا و مقالاتی در دست انتشار است ابراز امیدواری کرد: نتایج علمی این پروژه بتواند سهم مهمی در روشن ساختن ابهامات دانش باستان شناسی عصر آهن 2 و 3 شمال فلات ایران داشته باشد.

او خاطرنشان ساخت: بخش عمده ای از توجه و توان هیأت کاوش صرف آموزش مهارت های فنی و عملی دانشجویان در کاوش ها و آنالیز های باستان شناختی از قبیل، عکاسی حرفه ای در حین کاوش، طراحی فنی یافته ها، نقشه برداری، حفاظت و مرمت، شیوه های درست نمونه برداری یافته ها برای آنالیز های آزمایشگاهی، باستان جانورشناسی، انسان شناسی جسمانی و... شد.

ده پهلوان در خاتمه یادآور شد هیأت کاوش در گورستان قره تپه سگزآباد آمادگی خود را برای انجام همکاری های علمی میان رشته ای با متخصصان داخلی و خارجی در راستای باستان زمین شناسی، انسان شناسی جسمانی و فرهنگی (ژنتیک، تغذیه، بیماری های کهن)، باستان جانورشناسی، باستان گیاه شناسی، باستان سنجی (به ویژه فلزگری کهن، فراوری و توزیع زیورآلات کهن) اعلام می دارد.

منطقه سگزآباد از توابع شهرستان بوئین زهرا در 55 کیلومتری جنوب مرکز استان قزوین واقع شده است.

منبع: میراث آریا

به "کشف 35 مهر استوانه ای آشوری در سگزآباد قزوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف 35 مهر استوانه ای آشوری در سگزآباد قزوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید