تفاوت طعم و مزه چیست؟

به گزارش وبلاگ گردشگر، خبرنگاران | سرویس علوم - تا به حال فکر نموده اید که تفاوت طعم و مزه چیست؟ در نگاه اول به نظر می رسد این دو کلمه به جنبه آماده سازی و خوردن غذا اشاره دارند. با این حال این دو کلمه یکسان نیستند. مزه (taste) فقط یکی از جنبه های طعم (flavor) است. در این مقاله با تفاوت طعم و مزه بیشتر آشنا خواهیم شد.

تفاوت طعم و مزه چیست؟

در این مطلب بخوانید:

  • مزه چیست؟
  • طعم چیست؟
  • موارد تفاوت طعم و مزه

مزه چیست؟

مزه زمانی در دهان ایجاد می گردد که غذا یا نوشیدنی با جوانه های چشایی ارتباط برقرار نمایند. زمانی که یک ماده به زبان می رسد، اطلاعات به مغز منتقل شده تا توجه مغز به مزه های مختلف (شیرین، شور، تلخ، ترش یا اومامی*) جلب گردد. مزه بر روی زبان و نرم کام دهان احساس می گردد. مزه یکی از حواس پنجگانه بدن است، اما حس بویایی را شامل نمی گردد.

* (مزه اومامی واژه ای ژاپنی است که تقریبا به معنای طعم خوش لذت بخش یا ملس ترجمه می گردد. این مزه چیزی شبیه به مزه گوشت است.)

طعم چیست؟

طعم؛ تجربه ای لذت بخش از مزه و عطر (aroma)، همراه با حس بافت بعضی از غذا ها است. عطر، بیشترین سهم را در تجربه حسی به وسیله طعم ایفا می نماید. زمانی که غذا مزه می گردد، توجه حس بویایی به ذرات معطر که وارد بینی می شوند، جلب می گردد. گیرنده های بویایی درباره عطر ماده ای که خورده اید، سیگنالی به مغز می فرستند. عطر می تواند به وسیله سوراخ های بینی یا به وسیله گذرگاه نازوفارنکس حرکت کند. بعلاوه طعم، بافت غذا را نیز در نظر می گیرد، زیرا دهان به نرمی یا دیگر بافت های غذا واکنش نشان می دهد. برای مثال گاز زدن یک هلوی رسیده، فورا حس پوست گرم هلو و مزه آبدار و شیرین آن را ایجاد می نماید. گوشت آبدار هلو لذت بخش است، چون مزه و عطر هلو به تاثیر طعم آن یاری می نمایند.

موارد تفاوت طعم و مزه

4 تفاوت طعم و مزه عبارتند از:

1. ویژگی های حسی

در لذت بردن از طعم غذا، عطر نقش بسیار مهمی را ایفا می نماید. مزه فقط به وسیله حس غذا بر روی زبان یا درون دهان تجربه می گردد. طعم حاوی حس بویایی است و عطر غذا به وسیله دستگاه بویایی منتقل می گردد.

2. مناطق اثرگذاری

طعم، تأثیری فراتر از چیزی که می خوریم دارد. رفتن به رستوران یا پختن غذا در خانه باعث می شوند حتی قبل از خوردن غذا، طعم را تجربه کنیم. طعم تحت تأثیر چندین حس مانند بویایی، لامسه و مزه (چشایی) قرار می گیرد. اما مزه فقط یکی از این حواس است.

3. راه های برانگیختن این حواس

از لحظه ورود عطر، حواسی که برای تشخیص طعم استفاده می شوند، آغاز به کار می نمایند. قبل از خوردن چیزی می توان عطر آن را به وسیله حس بویایی تجربه کرد. زمانی که وارد یک رستوران می شوید، طعم تجربه می گردد. به عنوان مثال یک رستوران که مخصوص یک طعم خاص است، مانند ادویه کاری، باعث می گردد که عطر کاری، به غذا های موجود در منوی رستوران جلوه دهد.

4. اهمیت به شناخت غذا و پخت و پز

آماده کردن غذایی که دهان فرد را آب بیاندازد به طعم احتیاج دارد نه فقط مزه. سرآشپزی که پی به اهمیت عطر در پخت غذا ببرد، شانس بهتری در جذب مخاطب خواهد داشت. سرآشپز خلاق برای تکمیل تجربه حسی، جلوه ای هنری نیز به غذای خود اضافه می نماید.

جمع بندی

  • طعم به بو (بویایی)، بافت غذا (لامسه) و همچنین مزه (چشایی) غذا اشاره دارد. اما مزه به ارتباط واقعی زبان و جوانه های چشایی در دهان اشاره دارد تا مزه های اصلی یعنی شیرینی، ترشی، تلخی، شوری و اومامی را تشخیص دهد.
  • طعم بیشتر یک تجربه حسی است. مزه عنصر اولیه طعم است، اما طعم، کل لذت حسی را دربر می گیرد.
  • طعم بسیار به عطر وابسته است، در حالی که مزه فقط احساس مزه ای است که دهان و زبان را متوجه یکی از حس های جوانه چشایی می نماید.

لطفا نظرات و پرسش های خود را درباره این مقاله با ما و دیگر مخاطبان وبلاگ گردشگر به اشتراک بگذارید. پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات تکمیلی انواع مزه اصلی و اینکه کجای زبان احساس می گردد؟ را نیز در وبلاگ گردشگر بخوانید.

برگرفته از: differencebetween.net

منبع: ستاره

به "تفاوت طعم و مزه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت طعم و مزه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید